İstanbul Genel Servis
0536 721 20 81

Peteklerin Altı Isınmıyorsa Ne Yapmalısınız ?

Peteklerin Altı Isınmıyorsa Ne Yapmalısınız ?

Peteklerin Altı Isınmıyorsa Ne Yapmalısınız?

 

Kalorifer petekleri, kombinin devir daim yaptığı sıcak suyun odaları ısıtmasını sağlarlar. Bazı durumlarda petek ısınmıyor veya peteğin altı ısınmıyorsa bu bir sorun olduğu anlamına gelir.

 

Petek Isınmıyor Ne Yapmalıyım?

 • Isınmayan doğalgaz peteği için ilk yapılması gereken vanalarını kontrol etmeniz. Vanalar saat yönünün tersine açılır. Eğer kapalıysa açarsanız petek ısınır.
 • Kombi basıncı kontrol edilir. Basınç belli bir seviyenin altına düşerse kombi arıza durumuna geçer. Kombinin göstergesine bakmayana kadar arıza durumunda olduğu fark edilmez. Kombi altındaki su takviye vanası açılır ve su takviyesi yapılır.

Neden Peteğin Altı Isınmıyor?

 • Kalorifer peteklerinden sadece bir tanesinin altı ısınmıyorsa, petekte hava olabilir. Bu durumda, peteğin havası alınmalıdır.
 • Havası alındıktan sonra da peteğin yarısı ısınmıyorsa, petek içinde tortulaşma sonucu su döngüsü kısmen gerçekleşmiyordur. Bu durumda peteğin temizlenmesi gerekir.
 • Bazı durumlarda, petek bağlantıları yanlış bağlandığı için istenilen verim elde edilmeyebilir. Bağlantıların değiştirilmesi gerekir.
 • Düşük ihtimallerden biri de, kalorifer peteğinin vanasında bulunan conta tıkanıklığa sebep olur.
 • Kombiye yakın olan petek ısınıyor ama uzaktaki peteklerin alt kısmı ısınmıyorsa, reglaj ayarı yapılmalıdır. Reglaj ayarı sorununuzu çözecektir.
 • Kombi filtresinin tıkanması sonucu da peteklerde sıkıntı yaşanabilir. Kombi filtresi temizlenmesi gerekir.
 • Isıtma tesisatında bulunan bir kaçakta peteklerin altının ısınmamasına neden olabilir. Bu durumda termal kamera ile tesisat kontrol edilmeli ve kaçak tespit edilmelidir.
 • Peteklerin Altı Isınmıyor

Petekten Ses Geliyor

Petekten ses gelmesinin farklı nedenleri olabilir. Petek ısınana kadar ses geliyor, ısındıktan sonra ses kesiliyorsa bu kalitesiz malzemeden yapılmış peteğin genleşmesinden kaynaklanmaktadır.

Su damlama sesine benzer bir ses geliyorsa eğer; bu petek içinde birikmiş çamurlaşmadan kaynaklanmaktadır. Petek temizliği yapılmalıdır.

Peteğin Havasını Nasıl Alabilirim?

Peteğin havasını almak çok basit bir iştir. Birkaç dakikanızı almaz. Bunu için yapmanız gereken;

Kalorifer peteğinin havasını, purjör vanasını gevşeterek alabilirsiniz. Elinizde purjör anahtarı yoksa düz tornavida ile vanayı gevşetin. Vanayı tam olarak açmayın. Vanadan su gelinceye kadar bekledikten sonra purjör vanasını tekrar sıkabilirsiniz. Böylece kalorifer peteğinin havası alınmış olur.

 

Yerden Isıtma Sisteminin Havasını Nasıl Alabilirim?

Yerden ısıtma sisteminde radyatör bulunmadığı için, havası kombi altındaki kollektörden alınır. Peteğin havasını almaya benzer. Bunun için kollektörün üzerinde bulunan purjör vanasını gevşetirsiniz. Saat yönünün tersine çevirerek açılır. Su gelinceye kadar bekledikten sonra, vanayı tekrar sıkın. Böylece yerden ısıtma sisteminizin havasını almış olursunuz.

Yerden ısıtma sisteminin havasını sık sık almak zorunda kalıyorsanız. Kollektörde bulunan kör tapa yerine otomatik hava purjörü takılırsa, hava almak zorunda kalmazsınız.

Kombi Filtresini Nasıl Temizlerim?

Kombi filtresi temizliği her yıl eylül/ekim ayında yapılması gereken rutin bir iştir. Uzman kişilere yaptırılması teknik açıdan daha uygundur. Ancak kendiniz yapmak isterseniz;

Kombi altında bulunan kombi filtresi, saat yönünün tersine döndürülerek açılır. Kombi filtresi eski bir diş fırçası yardımı ile temizlendikten sonra yerine takılır ve vanası sıkıca kapatılır.

 

Reglaj Ayarı Nasıl Yapılır?

Reglaj ayarının mantığı, bütün petekleri eşit şekilde ısıtmaktır. Kombiye en yakın peteği en az, en uzak peteği en çok açarak ısı dengesini eşitlemektir.

Her Şeyi Denedim Hala Peteklerin Altı Isınmıyor

 • Bu durumda, tesisatınızda kaçak söz konusu olabilir. Bu işte uzman olan bir firmadan yardım almalısınız. Termal kameralar ile kaçağın yeri tespit edilir.
 • Peteklerinizin içinde tortu birikmesi sonucu kaynaklanan bir sorunda olabilir. Yine bu işte uzman olan firmalardan destek alarak petek temizliği yaptırmalısınız.

Petek Temizliği Nasıl Yapılır?

Banyodaki havlupandan özel makinalar ile peteklere kimyasal ilaç gönderilir. Bu kimyasal ilaçla peteklerdeki tortular, kireçlenmeler ve tesisat boruları temizler.

 

Tıkanmış Peteği Kendim Temizleyebilir miyim?

İçinde çamurlanma olan peteği kendi imkânlarınızla temizleyebilmeniz için, peteğin bağlantılarını sökmeniz gerekir. Daha sonra peteği duvardan sökmelisiniz. Banyo veya bahçede peteğin içine tazyikli su tutarsınız. Ancak bütün işlemleri yapmanıza rağmen tam olarak temizlenmez. Çamurlaşmış olan tortu, tazyikli su ile petekten sökülmez. Bunun için profesyonel yardım almalısınız.

Petek Temizliği Yapılırken Petekler Sökülür Mü?

Herhangi bir tadilat durumu söz konusu değildir. Banyodaki havlupanın vanasından kimyasal ilaçlar gönderilerek petek temizleme işlemi yapılır.

Petek Temizliği Ne Zaman Yapılmalı?

Sağlıklı ve sorunsuz bir kış geçirmek için 2-3 yılda bir petek temizliği yaptırmalısınız.

Düzenli Petek Temizliğinin Ne Faydası Olur?

 • Tesisat sisteminde meydana gelecek olası sorunlara önceden müdahale edilmiş olur.
 • Bu sorunların ilerde daha maliyetli ve uğraştırıcı sorunlar olması engellenmiş olur.
 • Isıtma sisteminiz verimli bir şekilde çalışır.
 • Kombiniz, tesisat içinde meydana gelen kireçlenme ve peteklerdeki çamurlaşmadan dolayı suyu pompalarken daha fazla enerji harcar ve yıpranır.
 • Düzenli yapılan petek temizliği kombinizin ömrünü uzatır.
 • Daha az enerji ile ideal ısınma sağlanmış olur.

 

 ETİKETLER

Petek Isıtmıyor?

Petek Isıtmıyor Ne Yapmalıyım?

Petek Su Kacırıyor ?

Petek Su Kacırıyor Ne Yapmalıyım?

Petek Ustası?

Petek Nasıl Temizlenir?

Petek Temizleme Ustası?

Petek Temizleme Fiyatları?

Petekten Ses Geliyor?

Petekten Ses Geliyor Napmalıyım?

Kombi Filtresi Temizleme?

Kombi Filtresini Nasıl Temizlerim?